середа, 27 березня 2019 р.

«Та дайте ж ви мені, нарешті, спокій!»

Он знал, что запах правит всем,
Прогонит прочь, возьмет без боя в плен,
К сердцам людей был ключ готов –
Аромат, что внушает любовь.

Якось увечері випадково почула з колонок ці рядки, і пам’ять одразу відгукнулася: Патрік Зюскінд «Парфуми». Мій чоловік любить важкий рок. «Це «Арія», – сказав він. Те, що по книзі було знято фільм у 2006 році, я знала. І навіть, як і більшість, дивилася. Але для мене було новиною, що і в музичному творі був обіграний сюжет книги. Як виявилося, «Арія» далеко не перша. Ще у 1993 році роман «Парфуми» надихнув легендарний гурт «Nirvana» на написання пісні «Scentless Apprentice». Адже використання сюжетів письменників в музичних творах і кінематографі як ніщо демонструє високу зацікавленість читачів. Не зважаючи на те, що книгу було переведено на 46 мов, про самого автора на сьогодні відомо не так вже й багато. Зюскінд продовжує залишатися загадкою як для читачів, так і для ЗМІ.

Ще один роман від подружжя Дяченків

"Відьомська доба" - роман Марини і Сергія Дяченків.

Не скажу, що історія з перших рядків вражає своєю унікальністю, але справа в стилістиці авторів - книга написана тою самою легкою, прекрасною, що передає емоції, мовою, - читаєш не зупиняючись. Думаєш, ну ось тут до кінця глави прочитаю, або до кінця наступної, ну або... поки не сяде телефон... і перейду на паперову книгу. Так, цей той самий випадок, коли в перервах між зануренням в історію, вона не відпускає тебе - в голові мелькають образи і думки, хочеться дізнатися що було дальше, або перечитати минуле... Все тому, що сам сюжет простий але що інтригує - все в книзі, що нам близько і те, що могло б бути... теоретично.

четвер, 21 березня 2019 р.

«Вечірнє сонце, дякую за день! Вечірнє сонце, дякую за втому…» (Ліна Костенко)



Дивлячись на цю жінку, життєве  кредо якої говорити лише правду та любити свободу, важко собі уявити, що їй виповнилося 89 років.
Дівчинці з провінціальної вчительської сім’ї, що народилася 19 березня 1930 року в містечку Ржищеві на Київщині, судилося круте духовне сходження. Перш ніж стати живим класиком української літератури, Ліна Костенко пройшла тернистий шлях шестидесятниці, на якому мала заборону на друк і тотальну цензуру від системи.

середа, 20 березня 2019 р.

Художня література і будівництво в'язниць: як це пов'язано?

Ніл Гейман 14 жовтня 2013 року в залі Барбикан, в Лондоні прочитав лекцію для Reading Agency. Ці лекції Reading Agency щорічно  проводяться з 2012-го року і надають провідним письменникам і мислителям платформу для обміну оригінальними і сміливими ідеями про читання і бібліотеки. Уривок відредагованої версіїї пропоную вашій увазі. 

Одного разу в Нью-Йорку я слухав виступ, присвячений будівництву приватних в'язниць - індустрії, що бурхливо розвивається в Америці. Цій індустрії необхідно планувати своє майбутнє: як багато камер буде треба? Скільки буде ув'язнених через 15 років? 

Вчені та урядовці виявили, що можуть з легкістю визначити цю цифру, використовуючи простий алгоритм, грунтований на даних про те, який відсоток дітей у віці 10-11 років не уміє читати. І ці діти, зрозуміло, не читають собі для задоволення. Співвідношення, звичайно, не один до одного: не можна сказати, що в грамотному суспільстві немає злочинців. Але тут безумовно є взаємозв'язок. І цей взаємозв'язок проявляється в одному простому факті: грамотні люди читають художню літературу.

четвер, 14 березня 2019 р.

Неприємний якийсь твір - "Шовкопряд" Р. Гелбрейт

Хочете поринути в атмосферу Лондона, чиї вулиці однаково добре пам'ятають як Джека Потрошителя, так і паради на честь осіб королівської крові, а заразом зануриться в жорстокий світ книжкового видавництва з його інтригами, підступами, лицемірством і космічним его? Тоді відкривайте книгу "Шовкопряд" і дізнайтеся, хто винен в смерті письменника Оуена Куайна. 

Дружина Куайна звертається за допомогою у пошуках зниклого чоловіка до Корморана Страйку, відомого нам по першій книзі Р. Гелбрейт "Заклик зозулі". 

Корморан знаходить чоловіка, що загуляв, ось тільки в дуже непрезентабельному виді. У старому особняку, де все облито кислотою, лежить його тіло: пов'язаний, випатраний труп в оточенні сервірованих тарілок. Жахлива картина місця злочину нагадує фінальну сцену його останньої книги, де кожен персонаж - це реальна людина, зі своїми таємницями. Виходить, що круг підозрюваних звужується до декількох чоловік. Адже вбивцею може бути тільки той, хто прочитав рукопис...