вторник, 23 мая 2017 г.

Премія ім. Василя Стуса

Щороку на Різдвяні свята Українська асоціація незалежної творчої інтелігенції (УАНТІ) присуджувала премії імені Василя Стуса. Саме 12 січня 1972 р. в Україні почалися чергові репресії щодо української інтелігенції, внаслідок чого В. Стус і найактивніші з покоління шістдесятників опинилися за ґратами. З ініціативи світлої пам’яті В’ячеслава Чорновола 12 січня в радянських політичних концтаборах відзначалося голодовками й протестами як День українського політв’язня.

Цю премію 1989 року заснувала Українська Асоціяція Незалежної Творчої Інтелігенції. Вперше вручалася у Львові. У 1990-му набула столичного статусу.
Починаючи з 2016 року Києво-Могилянська бізнес школа, Український центр Міжнародного ПЕН-клубу та видавництво «Дух і Літера»  вирішили взяти на себе справу продовження Премії імені Василя Стуса, 

Присуджується вона творчим людям за талант і хоробрість – літераторам, митцям, ученим, які своєю творчою працею та громадянським ставленням підпирають принципи, викладені в Декларації УАНТІ, мають видатні успіхи у своїй галузі й посідають виразну громадянську позицію, активно присутні в українському культурному просторі. Тобто люди Стусового духу й цілеспрямованості, які самовіддано й безкорисливо служать Батьківщині, горять і світяться.

Вік не обмежений.

Винагорода лауреату– диплом та грошова винагорода (близько 800 грн).

Матеріальний еквівалент премії був і лишається досить скромним: він формується із доброчинних пожертв: хтось із митців продасть картину, хтось пожертвує свій гонорар (близько 800 грн).

Ця перша недержавна громадська премія була заснована 1989 р. - за часів, коли й гадки не мали, як можна вручати премію без узгодження з партійними органами! Євген Сверстюк разом з Ігорем та Іриною Каленець організували цю премію у Львові, і сприймалася вона тодішньою владою дуже гостро. Перші кандидати в лауреати цієї премії отримували попередження: або ви залишаєтеся на роботі, або отримуєте премію ім. В. Стуса.


Інтелігент-дисидент, бунтар, який кинув виклик тоталітарному режиму, суспільний діяч, вчений, член «Української Гельсінської Спілки». Та головна його постать – Борець. Він все ж таки спочатку - Поет і Людина, а потім — все інше… 

Премія присуджується авторам, які мають видатні успіхи у своїй галузі, займають виразну громадянську позицію, активно присутні в українському культурному просторі.

Лауреатами премії ім. В.Стуса за ці роки стали Панас Заливаха, Іван Світличний, Михайлина Коцюбинська, Сергій Мороз, Ігор Жук, Ольга Богомолець. За словами президента УАНТІ Євгена Сверстюка, премія ім. Василя Стуса дається за талант і хоробрість. Усі нагороджені - люди безкорисливого служіння, люди великої громадянської віддачі. І їх небагато. Просто талановитих немало, але людей, обдарованих стусівським нервом і стусівською готовністю працювати, служити і світити, - набагато менше.

«Премія імені Стуса – символічна сьогодні, бо він був прикладом сміливої впевненої людини. Це те, чого зараз не вистачає кожному з українців», – каже Святослав Вакарчук.